Prestaň snívať o šerme

… a príď sa nezáväzne pozrieť na niektorý náš tréning. Na začiatok potrebuješ iba dobrú náladu.

Pondelok od 19:30 a štvrtok od 20:00

Tréningy má­me každý pondelok od 19:30 do 21:00 a každý štvrtok od 20:00 do 21:30 v Karloveskom centre kultúry (Kamel klub), Molecova 2, Bratislava.

O skupine

V rámci šermiarsko-divadelnej spoločnosti Argyll sa venujeme hlavne:

  • Scénickému šermu – jednotlivé duely párov alebo skupín s rozličnými typmi zbraní, ukážky výcviku vojenskej jednotky a divadelné scénky,
  • Reenactmentu života Normanov v druhej polovici dvanásteho storočia – tábor s ukážkami života, výstroje, výzbroje a inými aktivitami pre potešenie návštevníkov aj nás.

Navyše sa mnohí členovia venujú vlastným historickým projektom: šitie historických odevov, tkanie, oprava a údržba zbraní a zbrojí, šperkárska dielňa, lukostreľba. Každý z nich sa rád podelí o skúsenosti, porozpráva, ukáže, podučí.

Tréning

Počas školského roka sa stretávame v telocvični, kde sa po rozcvičke a rozšermovaní venujeme:

  • Základom šermu dlhým mečom – pohyb, postoj, seky, kryty a ďalšie techniky,
  • Iným zbraniam ako jednoručný meč a štít, kopia, palica, dýka, sekera, boj bez zbrane,
  • Vytváraniu a nácviku duelov,
  • Buhurtu – voľný boj v skupine alebo jeden na jedného.

Tréning končí kondičkou … alebo pivom 😉 Počas Veľkej noci chodíme na päť dní trvajúce sústredenie, kde je tréning intenzívnejší.

Sezóna

Šermiarska sezóna pre nás začína v máji a končí v septembri. V jej priebehu chodíme na rozličné podujatia nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Maďarsku a iných európskych krajinách. Niekedy je to pár dní s celým táborom, kde predvádzame historický život, vystupujeme alebo robíme animácie pre návštevníkov. Inokedy je to iba krátke scénické vystúpenie, prípadne iná aktivita podľa objednávky – strelnica, čestná stráž, animácia.

Počas sezóny tréningy nekončia, mení sa iba ich náplň a miesto. Intenzívnejšie precvičujeme vystúpenia a stretávame sa vonku.

Často kladené otázky

Mám X rokov, je to dosť?

Minimálny vek je 16 rokov. Ak máš menej ako 18 je potrebný súhlas rodičov.

Čo potrebujem na tréning?

Na prvé tréningy iba úbor do telocvične s teniskami, ktoré nešpinia parkety – ideálne s bledou podrážkou. Na dalšie bude treba maketu meča a neskôr samozrejme aj meč.

Pomôžete mi kúpiť meč?

Pochopiteľne, na začiatku si vystačíš s drevenou maketou, prípadne požičaným. V priebehu roka ti radi pomôžeme s výberom a kúpou.

Koľko to stojí?

Mesačné členské je 15 Eur. Používa sa na pokrytie prevádzky OZ, najmä nájmu telocvične a skladu.

Často kladené otázky

Ako prebieha tréning?

Šatňa, rozcvička so zbraňou aj bez na zahriatie. Potom hlavná časť tréningu, ktorá sa líši, ale v zásade nácvik techník rozličnými zbraňami alebo duelov. Na záver krátky kondičný tréning.

Čo budem trénovať?

Na začiatku prácu nôh a postoj, krátko na to základné seky, kryty. Po ich zvládnutí nasledujú zložitejšie techniky. Na začiatku len s dlhým mečom, neskôr aj s inými zbraňami.

Ale je nemôžem/nechcem/nezvládam robiť X?

Žiaden stres, nie sme na vojne, máme individuálny prístup a časom prídeš na to, že zvládaš veci, ktoré ťa prekvapia. No základ je: nikto ťa do ničoho nútiť nebude.

Treba na tréning nejaké ochranné pomôcky?

V zásade nie. Pokiaľ si chceš nosiť chrániče rúk, alebo kolien je to na tebe, no na scénickú časť chrániče rozhodne netreba.

Kontakt

0908 379 989

 

Napíš nám

10 + 10 =