Historický odev

aug 13, 2018 | Aveline's Costumes

V tomto krátkom článku vám stručne predstavíme jednotlivé časti odevu žien aj mužov z konca 12. storočia. Nebudeme riešiť to, ako sa odev líšil vzhľadom od lokality,  spoločenského postavenia, účelu alebo  ročného odbobia, ani to ako sa odev v tomto období vyvíjal.  Ide naozaj len o prehľad. Všetky kostýmy na fotografiách pochádzajú z dielne Aveline’s Costumes.

Základ odevu tvorila dvojica prípadne aj viac tuník. Spodná ľanová mala funkciu spodného prádla a vrchná, vlnená zas bola odolná, dobre izolovala teplo a reprezentovala majiteľa. Pri odevoch vyšších vrstiev sa používali aj iné látky ako hodváb či brokát, kožušiny a kože zvierat, prípadne kovové ozdoby alebo drahé kamene. Ak si to majiteľ mohol dovoliť odev zdobila výšivka na rukávoch, ramenách, cez prsia či na dolnej strane tuniky. Predpokladá sa, že pri zdobení mala pred zarovnaním vzorov a symetriou prednosť ostentatívnosť použitých materiálov.

Dĺžka tuniky sa líšila. Muži nosili tuniku po kolená, ženy až po zem. Vrchná tunika mohla byť kratšia a odhaliť tak lem spodnej tuniky.

Spodná ľanová tunika

Vrchná vlnená tunika

Vrchná tunika z brokátu

Muži pod spodnou tunikou nosili bruchy, krátke oblečenie pripomínajúce trenky, o ktoré sa priväzovali nohavice. Každá zvlášť! Burchy a pokrývka hlavy, sú na niektorých ilumináciách z nášho obdobia zobrazené ako jediná časť odevu roľníkov.

Gro ženského spodného prádla tvorila ľanová tunika. Nezachovali sa nálezy ani iluminácie iných kusov oblečenia. To samozrejme nevylučuje, že ženy nosili bruchy, prípadne bedernú rúšku.

Cez chodidlo, a niekedy aj nohavice, sa v závislosti od počasia preväzovali onuce / ovínky, ktoré slúžili ako predchodca ponožiek a chránili nohu aj nohavice majiteľa.

Na rozdiel od dnes, bola pokrývka hlavy neoddeliteľnou súčasťou odevu. Či už šlo o hygienickú bielu čiapočku, plachietku pre ženy, čiapku, klobúk alebo vlnenú kapucu do nečasu, hlava bola zakrytá.

Okrem oblečenia k odevu patrili aj doplnky. Medzi tie povinné iste patrí opasok, prípadne hneď niekoľko opaskov na ktorých bola upevnená brašna, nôž, nástroje, mešec. Ako opasok mohol slúžiť kus lana, kože, no mohlo sa jednať aj o pomerne zdobený kožený opasok s kovaním. Ženy okolo pása mohli okrem opaskov nosiť uviazanú aj  tkanicu.

Bruchy a nohavice

Čiapky a doplnky

Napíšte nám

11 + 8 =

Argyll

Argyll o.z.
Čiližská 5
82107 Bratislava

IČO 42353459